wz

 

*Vipet * Whippet * Vipet*

Trocha historie nikoho nezabije... Vipet je malý anglický chrt, který pochází z Velké Británie a patří do X. skupiny FCI (mezi ostatní chrty). Historici se sice na jeho původu nemohou úplně shodnout, nicméně většina z nich uvádí, že vipet vznikl v Anglii křížením velkých chrtů s různými druhy teriérů. Cílem bylo odchovat rychlého psa, avšak menší velikosti, kterého by mohlo uživit i chudší obyvatelstvo. Vipeti pro ně lovili zvěř, ale také závodili mezi sebou pro potěšení svých majitelů. Později byli vipeti používáni i jako živá návnada pro grejhaundy na dostihové dráze.

Jaký je? Právě díky podílu krve teriérů mají vipeti oproti ostatním chrtům mnohem otevřenější vztah k člověku. Nejsou odtažití ani hloupí, právě naopak - rádi se mazlí, sportují a pokud chtějí, dokážou se toho spoustu naučit. Často se naučí i to, co člověku není zrovna vhod. Například otevírat si dveře výskokem na kliku. Milují pohyb, především rychlé sprinty za pohybujícím se cílem. Nejsou to však žádní vytrvalci, které můžete připnout ke kolu a podnikat s nimi mnohakilometrové výlety.

Nenechte si namluvit, že každý chrt musí naběhat denně desítky kilometrů, aby byl šťastný. Vipet pohyb uvítá, ale průměrný aktivnější člověk mu ho dokáže poskytnout dostatek při procházce, aportování nebo dovádění s jinými psy. Dostihy jsou jen třešničkou na dortu, protože asi nikdo nemá denně přístup na dráhu s návnadou.

Jako jiní hladkosrstí psi, i vipeti jsou poměrně zimomřiví, a rozhodně nejsou vhodní k trvalému držení venku. Chladné ani deštivé počasí nemají rádi, a pokud nemají možnost neustále se zahřívat pohybem, snadno mohou prochladnout. Pro takové případy je lepší pořídit psovi obleček. Nic se samozřejmě nesmí přehánět, abyste psa příliš nezchoulostivěli. Jestli vipetovi začíná být zima, poznáte nejsnáze pokud mu sáhnete na ušní boltce.

Zejména majitelé, kteří chovají své vipety v bytě, oceňují jejich čistotnost. Velice rychle se naučí, že venčit se chodí ven. Mnohdy vás překvapí, když se jim nebude chtít ještě v deset hodin dopoledne vstávat z pelíšku, obzvlášť je-li venku "psí počasí". Vydrží opravdu dlouho a nic doma neudělají, to ovšem neznamená, že bychom na to měli hřešit a loudat se z práce...

Jak by měl vypadat? Exteriér vipeta je velice podrobně popsán v tzv. standardu plemene, který vždy tvoří země původu, v tomto případě tedy Velká Británie. Českou verzi oficiálního standardu najdete na stránkách Českomoravské kynologické unie www.cmku.cz v sekci standardy, pod číslem 162. Určitě vás mile překvapí zjištění, že vipet jako jedno z mála psích plemen, může mít jakoukoliv barvu. Každý si tedy může vybrat podle svého vkusu. 

Poznejte ho. Vipet není módní plemeno a valná část laické veřejnosti nemá ani potuchy o tom, že vůbec existuje. Zabývají se s nimi převážně jen jeho nadšení příznivci, a ne žádní překupníci. Jestli uvažujete o vipetovi, "zařiďte si" s ním nejprve osobní setkání. Ať už v podobě návštěvy u chovatele nebo účasti na některé z akcí, kde vipety potkáte. A uvidíte, jestli vás osloví... 

PS: Víte, co je lepší, než vipet? .... Dva vipeti....:o)

Zpět

První fenku vipeta jsme si pořídili v roce 2005, proto tu nečekejte žádné hodnocení chovu plemene nebo univerzální informace, platící obecně pro všechny vipety. Vycházíme ze zkušeností s našimi vlastními vipety a s vipety našich známých a kamarádů. 

Pár tipů, co se mohou hodit (zejména začínajícím majitelům vipetů):

 

* Naučte svého vipeta aportovat. Zejména máte-li jen jednoho, je to nejsnazší způsob, jak ho zdravě unavit a dostatečně uspokojit jeho chuť "lovit"

 

 

* navykejte svého vipeta na náhubek od štěněte, zejména chcete-li se v budoucnu věnovat dostihům

 

* najděte si nějaký prostor, kde můžete svého vipeta bez obav pustit z vodítka a nacvičte si alespoň základy přivolání. S vipetem to není nejjednodušší, ale pokud budete vynalézaví a důslední, půjde to

 

 

 

Zpět