Zde najdete výsledky našich vipetů na dráhových dostizích i coursinzích - tj. terénních dostizích.

Zpět

Dostihy a coursing

Rok 2009

* Kralupy nad Vltavou, 31.10. coursing (700m) - Sany 4.místo, Bellča 5.místo (poslední :o)

* Kolín, 12.7. - Sany 5.místo finále A fen, Bella 3.místo finále mladých fenek (splněny běhy pro udělení dostihové licence)

Rok 2008

* Friendly cup, Mladá Boleslav, 1. 5. - Sany 5.místo v kategorii fenek L

* Coursing Louny (srpen2008) - Sany 1. místo

Rok 2007

* Mladá Boleslav, 7.10. - Sany běžela už mezi dospělými fenkami - v rozběhu dosáhla časů 24,97 a 24,98, ve finále B doběhla šestá (čas 25,18)

* Coursing Mariánské lázně, 29.9. - Sany 4. místo (129 + 186 = 315 bodů)

* Mladá Boleslav, 16.9. - Sany prošla bezproblémově měřením (-48), takže získala oficiální dostihovou licenci :o)

* Dostihy Kolín, 28. 7. - Sany doběhla v rozběhu i ve finále třetí za dvěma mladými dostihovými fenkami

* Klubový coursing ADP, Chlumec n.C., 8.7. - Sany získala v prvním běhu s Bikilou od Hněvína 25b., ve druhém se svou sestrou Nefertiti 28b. V součtu běhů se umístila na krásném "bramborovém" čtvrtém místě mezi 11 fenkami.

*Kolínský zajíc, Kolín, 20. 5. 2007 - Sanča doběhla v rozběhu mladých (mix) druhá za dostihovým pejskem, před fenkou Luthien, ve finále si pak holky pořadí vyměnily - Sany dokončila těsně třetí po nepříliš vydařeném startu...

* Pojizerské derby, Mladá Boleslav, 12. 5. 2007- Sany vybojovala v běhu mladých (mix) třetí místo ze čtyř, po dvou dostihových pejscích, před fenkou z dostihovo-výstavní linie

* Friendly cup, Mladá Boleslav, 8. 5. 2007 - Sany skončila mezi šesti fenkami v kategorii "medium" na 3.místě. V rozběhu dosáhla času 24,98 (ve finále časy změřeny nebyly)

* Inter-Bohemia, Kolín, 7. 4. 2007 - Sanča doběhla v rozběhu i finále mladých vipetů (mix) na druhém místě za dostihovým pejskem Kenvelo

*Kolínská podkova, 24. 3. 2007 - přes smůlu při startu mladých fenek, si Sany nakonec splnila druhý povinný společný běh se dvěma sparring-partnerkami Lupinou a Doubravkou. Tím splnila podmínky pro udělení dostihové licence :o)

Rok 2006

* Boleslavský pohár, 8. 10. 2006 - Sany doběhla ve společném běhu mladých na 3. místě. Ve finále mladých se bohužel při startu stačila otočit v boxu :o(

* Mistrovství ČR, Mladá Boleslav, 24. 9. 2006 - Night Silversun z Úplňku (Sany) si splnila sólový běh

Zpět

Chrtí dostihy se běhají na oválných (většinou) travnatých drahách, které jsou v ČR tři: v Mladé Boleslavi, v Kolíně a Lednici. Běhá se za umělou návnadou - tzv. zajícem, kterého představuje igelitový střapec. Psi vybíhají ze startovních boxů, musí mít povinně náhubek a závodní dečku s číslem. V jednom běhu může závodit maximálně šest psů, u vipetů jsou rozděleni nejen podle pohlaví a stáří (mladí - dospělí - senioři), ale také podle velikosti (vipeti nad standardní výšku běhají v kategorii sprinter). Psi musí sledovat jen návnadu a nesmí jevit zájem o soupeře. Běhá se většinou na 280 - 345 metrů a vyhrává samozřejmě ten nejrychlejší. Je to pěkný adrenalin a rozdíly ve výsledných časech bývají v setinách vteřiny.

Coursing je tzv. terénní dostih, který se běhá většinou na louce nebo jiném otevřeném travnatém prostranství, návnada (igelitový střapec) je tažena přes kladky tak, že kličkuje - např. do tvaru písmene Z apod. Psi běhají při závodu po dvou, mají náhubek a rozlišovací obojek - jeden pes bílý a druhý červený. Nehodnotí se jen rychlost, ale i chuť štvát návnadu, schopnost nadbíhat jí a spolupráce s druhým psem. Coursing neběhají zdaleka jen chrtí plemena, ale také ovčáci, ohaři a dokonce i malá společenská plemena jako jorkšír nebo čínský chocholatý pes. Každé plemeno samozřejmě běhá zvlášť :o)

Kalendář dostihů a coursingů najdete na stránkách Klubu chovatelů chrtů anglických dostihových plemen www.greywhippet.cz.